Windykacja polubowna krok po kroku – Biuro prawne & windykacji należności – Hadyński Inkaso

Windykacja polubowna krok po kroku

Windykacja należności to proces, który dzieli się zazwyczaj na różne działania prowadzone osobiście lub za pośrednictwem specjalnych firm. Każdy słyszał o procesach sądowych w sprawie odzyskania należności, jednak nie wszyscy wiedzą, co dzieje się na etapie polubownym. Jak doprowadzić do spłaty zaległego długu bez chodzenia po sądach? Jakie działania wykonuje się w ramach windykacji polubownej? Dowiedz się więcej o negocjowaniu warunków spłaty zadłużenia i sprawdź, jak szybko odzyskać swoje pieniądze.

Prowadzenie polubownych działań windykacyjnych – na czym polega?

Polubowne działania profesjonalnej firmy windykacyjnej to w większości przypadków najlepszy sposób na doprowadzenie do szybkiej spłaty długów. Odzyskaniem pieniędzy zajmują się specjaliści, którzy starają się wynegocjować ugodę bez wchodzenia na drogę sądową. Polubowne rozwiązanie sprawy umożliwia wyjście z problemów finansowych bez negatywnego wpływu na działanie firmy lub życie prywatne. W przypadku działań polubownych wierzyciel może zachować dobre relacje z kontrahentem i kontynuować współpracę. Windykacja sądowa często wyklucza tę możliwość.

Polubowne rozwiązanie problemu wymaga przede wszystkim prowadzenia rozmów z dłużnikiem. Działania firm windykacyjnych w tym zakresie obejmują zarówno kontakty telefoniczne, mailowe, jak i windykację terenową. Negocjatorzy mogą więc odwiedzić miejsce zamieszkania lub pracy osoby zadłużonej. Przedstawiciele firmy windykacyjnej mają na celu osiągnięcie kompromisu poprzez przesunięcie terminu płatności lub dostosowanie metody spłaty zaległego długu.

Jakie działania obejmuje windykacja polubowna?

Pierwszym działaniem firmy oferującej usługi windykacji należności jest zazwyczaj wysłanie listu lub maila zawierającego przypomnienie o tym, że termin płatności upłynął. W tego rodzaju piśmie wierzyciel informuje kontrahenta o konsekwencjach, które mogą nastąpić, jeśli ten nie dokona wpłaty nieuregulowanej należności. Jeśli na tym etapie windykacji dłużnik zwróci pieniądze, to sprawa się kończy.

Warto zaznaczyć, że bardzo często spłata należności nie jest możliwa ze względu na sytuację finansową firmy dłużnika. W takim wypadku można ustalić inne rozwiązanie np. przesunięcie terminu lub podzielenie długu na raty. Jeśli kontrahent nie stara się unikać kontaktu i współpracuje, to negocjowanie jest najlepszą opcją. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że konieczne może być podjęcie następnych kroków.

Stopniowanie działań

Polubowny etap działań windykacji nie kończy się na lekkich negocjacjach z dłużnikiem. Ważne jest stopniowanie procesu odzyskiwania należności. Oznacza to, że każdy kolejny kontakt firmy windykacyjnej powinien być nieco ostrzejszy od poprzedniego. W wiadomościach zawiera się zapowiedzi poważniejszych konsekwencji. Aby zmotywować dłużnika i uniknąć problemów finansowych, trzeba oczywiście realizować sankcje zgodnie z wyznaczonymi terminami. W przeciwnym wypadku kontrahent nie będzie traktował poważnie sprawy zaległego długu.

Monitorowanie dłużnika

W polubownym odzyskaniu należności pomagają ostrożność i ograniczone zaufanie. Dlatego bardzo ważne jest obserwowanie działań dłużnika. Unikanie kontaktu czy pojawienie się wpisu o zadłużeniu w Biurze Informacji Gospodarczej to niepokojące objawy, których nie należy lekceważyć. Jeśli dane firmy dłużnika znajdą się na giełdzie wierzytelności, to jak najszybciej należy wysłać wezwanie przedsądowe. Wtedy możliwe jest szybkie skierowanie sprawy na drogę sądową. Jest to najlepszy sposób na doprowadzenie do spłaty zaległego zadłużenia.

Nieskuteczne polubowne działania windykacyjne – co dalej?

Jeśli w wyniku przeprowadzania polubownych działań nie dojdzie do odzyskania należności, konieczne jest wejście na drogę sądową. Warto wtedy skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, której pracownicy dysponują odpowiednią wiedzą. Będą oni nieocenionym wsparciem w przygotowaniu do postępowania. Mogą też reprezentować wierzyciela i w jego imieniu odzyskać należność. Na etapie sądowym windykacji konieczne jest udowodnienie długu i doprowadzenie do egzekucji komorniczej. W przypadku wygranej możliwe jest obciążenie dłużnika kosztami windykacji.

Windykacja polubowna na własną rękę – czy warto?

Wbrew pozorom prowadzenie polubownych działań windykacyjnych wymaga doświadczenia i umiejętności. Nie ma żadnego prawa, które zabrania kontaktu z dłużnikiem w celu przypomnienia o spłacie zadłużenia. Niestety bardzo często wierzyciele podchodzą emocjonalnie i komplikują sprawę, narażając się na przykre konsekwencje. Kontrahent może ich oskarżyć o nękanie lub grożenia, co będzie zdecydowanie gorsze od problemów finansowych. Zajęcie się procesem windykacji powoduje też często zaniedbanie innych obowiązków.

Zatrudnienie firmy windykacyjnej pozwala zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy. Specjaliści mogą być opłaceni w pewnym sensie na koszt dłużnika – pobierają oni procent z odzyskanej należności. W ramach usług firm windykacyjnych jest wiele działań, które mogą szybko przynieść rezultaty. W przypadku windykacji sądowej profesjonaliści mogą wspierać wierzyciela. Dlatego warto zastanowić się nad zaangażowaniem specjalistów w celu skutecznej windykacji.

WOEM