Wielu przedsiębiorców zmaga się z kontrahentami, którzy nie uregulowali swoich zobowiązań po upływie terminu płatności. Właściciele firm zwlekają jednak z rozpoczęciem windykacji miękkiej w obawie o relacje biznesowe. Uprzejme telefony i prośby mogą okazać się niewystarczające. Dlatego warto zapoznać się z elementami postępowania windykacyjnego prowadzonego przez profesjonalne firmy. Dzięki nim można odpowiednio wcześnie zmotywować kontrahenta do spłaty długu bez negatywnych konsekwencji. Dlaczego jest to takie istotne? Dowiedz się, ile trwa windykacja długów i w jakim momencie należy ją rozpocząć.
Monitoring należności – jakie ma znaczenie przy odzyskiwaniu długów?
Skuteczna windykacja długów zaczyna się od rzetelnego prowadzenia rejestru sprzedaży. Sprawy finansowe firmy powinny być zawsze traktowane priorytetowo. Każdy przedsiębiorca musi wiedzieć, kiedy mija termin zapłaty za zamówienie. Monitoring należności umożliwia szybkie odnalezienie potrzebnych dokumentów. Jest to szczególnie przydatne narzędzie w dużych firmach. Może automatycznie wysyłać przypomnienie do dłużnika o konieczności uregulowania zobowiązania. Dzięki temu nie ma konieczności narażania się na koszty windykacji twardej.
Monitoring należności jest w zakresie usług firmy windykacyjnej Hadyński Inkaso. Jest to bardzo skuteczna metoda prewencji, pomagająca wybrać odpowiedni moment, w którym należy rozpocząć polubowną windykację. Prowadzenie rejestru umożliwia też zbudowanie profesjonalnego wizerunku. Zaangażowanie w proces odzyskania należności pokazuje przyszłym wspólnikom konkretne i zdecydowane podejście. Sukces na tym etapie postępowania jest niezwykle ważny dla utrzymania płynności finansowej przedsiębiorstwa.
Windykacja polubowna – kiedy rozpocząć działania?
Skuteczność miękkiej windykacji zależy w dużej mierze od momentu wysłania pierwszego wezwania do zapłaty. Dlatego procedura windykacyjna powinna zacząć się już w dniu następującym po terminie płatności. We wczesnym odzyskaniu długu pomoże szybkie skompletowanie dokumentów. Ułatwieniem będzie tutaj wcześniej wspomniany monitoring należności. W zależności od sytuacji finansowej dłużnika i firmy można zdecydować się na różne działania. Na początku najlepszą opcją jest jednak miękka windykacja długów, która obejmuje:
- kontakt telefoniczny i mailowy,
- wysyłanie wezwań do zapłaty,
- informowanie o możliwości skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego,
- wpisanie kontrahenta do Krajowego Rejestru Dłużników,
- upublicznienie zobowiązania na giełdzie długów.
Polubowna windykacja długów ma na celu doprowadzenie do ugody pomiędzy stronami. Jeśli wymienione działania nie przyniosą efektu w postaci spłaty należności, konieczne jest uzyskanie sądowego nakazu zapłaty, który prowadzi do egzekucji komorniczej. Cały proces odbywa się zazwyczaj na koszt dłużnika. To, ile trwa windykacja sądowa, zależy od stopnia skomplikowania sprawy i dostarczonych dowodów.
Skuteczna windykacja należności – dlaczego czas jest tak ważny?
Windykację należy zacząć jak najwcześniej przede wszystkim ze względu na liczbę etapów odzyskiwania należności. Postępowanie egzekucyjne, sądowe czy polubowne wiąże się z poświęceniem czasu. Wpływa to oczywiście na koszty windykacji, które przy ciągle niespłaconym długu mogą być obciążeniem dla budżetu. W przypadku niektórych firm może to uniemożliwić dalsze działanie na rynku.
Za tym, aby szybko rozpocząć windykację, przemawiają też statystyki. Zainicjowanie postępowania polubownego zaraz po upływie terminu spłaty znacznie zwiększa prawdopodobieństwo szybkiego odzyskania należności. Zwlekanie z wysłaniem wezwania czy wejściem na drogę sądową może wpłynąć więc bardzo negatywnie na sytuację finansową.
Postępowanie sądowe – jakie znaczenie ma moment rozpoczęcia windykacji sądowej?
Trzeba zaznaczyć, że w przypadku braku wezwania do zapłaty dłużnika ma możliwość upłynnienia swojego majątku. Zwlekanie z wejściem na drogę windykacji jest też odbierane jako przyzwolenie na tak nieuczciwe działanie. Wpływa to bardzo źle na wizerunek firmy. Odpowiednio wczesne wejście na etap windykacji sądowej zwiększa też szanse na uzyskanie korzystnego wyroku. Natomiast jeśli gotówka potrzebna jest naprawdę szybko, to dobrym rozwiązaniem jest z kolei sprzedaż długu. Dzięki temu można pozbyć się problemu bez konieczności samodzielnej windykacji.
Opóźniony proces windykacji – jakie są konsekwencje zwlekania w odzyskiwaniu należności?
Każda kancelaria prawna z pewnością może podać przypadek, w którym odzyskanie długu było trudne z powodu większej liczby wierzycieli. Wykorzystanie majątku dłużnika na pokrycie innych zobowiązań sprawia, że uregulowanie należności z daną firmą jest niemożliwe. Prowadzenie windykacji należności w takiej sytuacji jest trudne i może prowadzić do problemów finansowych. Czasami wystarczy więc szybko zacząć działania na etapie polubownym lub skierować sprawę do odpowiednich organów. Wtedy możliwe jest odzyskanie długu bez angażowania komornika sądowego.
Dlaczego często zwleka się z rozpoczęciem działań windykacyjnych?
Zwlekanie z rozpoczęciem działań w zakresie windykacji jest bardzo częstą praktyką wśród przedsiębiorców. Powodów takiego zachowania jest wiele i dotyczą one różnych aspektów tematu. Do najczęściej powtarzanych zalicza się jednak:
- obawę przed utratą kontrahentów,
- brak wiedzy i umiejętności negocjacyjnych,
- niechęć do skorzystania z pomocy profesjonalnych firm windykacyjnych,
- brak czasu,
- obawa przed kosztem windykacji długów.
Pomoc firmy windykacyjnej – czy możliwe jest zabezpieczenie się przed nieuczciwym kontrahentem?
Samodzielna windykacja należności najczęściej nie przynosi oczekiwanych efektów. Przedsiębiorcy nie dysponują odpowiednią wiedzą, która umożliwiałaby prowadzenie skutecznych działań. Na każdym etapie windykacji liczą się inne umiejętności i informacje. Dlatego nieocenione jest wsparcie profesjonalistów. Najważniejszym, co mogą zrobić wierzyciele, jest szybkie reagowanie i upominanie się o swoje pieniądze. Błyskawiczne zgłoszenie sprawy przyspieszy działania na etapie polubownym, co zmniejszy koszty windykacji.
Niezmiernie istotne jest też staranne weryfikowanie kontrahentów jeszcze przed podjęciem współpracy. Dzięki temu można uniknąć przykrych sytuacji w przyszłości. Odpowiednie spisanie umowy i sprawdzenie partnerów biznesowych jest skutecznym środkiem prewencyjnym, który sprawia, że postępowanie windykacyjne nie jest konieczne.