Czy warto prowadzić działania windykacyjne samodzielnie? – Biuro prawne & windykacji należności – Hadyński Inkaso

Czy warto prowadzić działania windykacyjne samodzielnie?

Windykacja należności to usługa, z której korzysta coraz więcej firm. Nierzetelnych kontrahentów spotyka się niestety w każdej branży. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na ściąganie długów na własną rękę. Takie działania wymagają jednak odpowiedniego przygotowania i dobrych umiejętności negocjacyjnych. Praktyka pokazuje, że nie wszyscy powinni decydować się na samodzielną windykację. W jakich sytuacjach można podjąć się takiego działania? Dowiedz się, czy warto prowadzić negocjacje osobiście, czy lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Dlaczego windykacja należności jest ważna?

Każde opóźnienie w płatności wpływa bardzo negatywnie na płynność finansową przedsiębiorstwa. Jest to szczególnie odczuwalne w trakcie trudnej sytuacji gospodarczej. Nakładające się zaległości mogą być problemem nie tylko dla małych firm i jednoosobowych działalności, ale także dla dużych korporacji.

Szybka reakcja i odpowiednie działania prewencyjne oraz windykacyjne to sprawdzone sposoby na utrzymanie finansów przedsiębiorstwa na właściwym poziomie. Dzięki tym metodom firma jest wypłacalna i nie musi zaciągać długów u innych. Windykacja należności sprawia więc, że biznes funkcjonuje w niezakłócony sposób, a w dodatku marka zyskuje dobrą opinię wśród wspólników i klientów.

Ile kosztuje windykacja na własną rękę?

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na samodzielne działania windykacyjne, muszą wziąć pod uwagę wszystkie koszty. Warto zaznaczyć, że obejmują one nie tylko płatności za wysyłanie wezwań do zapłaty. Wbrew pozorom największym wydatkiem może okazać się stracony czas. Oznacza to, że określona liczba dni roboczych właściciela firmy lub oddelegowanego pracownika zostanie przeznaczona na negocjacje z kontrahentami. Z tego powodu efektywność przedsiębiorstwa może się zmniejszyć. Im więcej czasu poświęca się na windykację, tym większa strata dla biznesu.

Działania na własną rękę sprawiają też, że praca jest niezorganizowana, a firma nie rozwija się w odpowiednim tempie. Jeśli właściciel poświęca swój czas na ściąganie długów, to konkurencja zyskuje czas na zaplanowanie i wprowadzenie nowych innowacji. Wydatek związany z prowadzeniem działań windykacyjnych osobiście może wydawać się mniejszy, ale rzeczywiste koszty mogą przynieść nieoczekiwane straty. 

Czy samodzielna windykacja jest skuteczna?

Mimo wymienionych wcześniej ukrytych kosztów windykacja na własną rękę jest powszechną praktyką we wszystkich branżach. Niestety w wielu przypadkach nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a w skrajnych sytuacjach sprawia, że przedsiębiorcy wpadają w kłopoty z prawem. Co powoduje, że samodzielne ściąganie długów jest nieskuteczne?

  • Przekładanie obowiązków na pracowników, którzy nie mają czasu.
  • Niekompetencja, brak umiejętności negocjacyjnych.
  • Słaba znajomość prawa.
  • Impulsywne działania i emocjonalne podejście do sprawy.

Właściciele firm kierują się często niechęcią do zatrudnienia zewnętrznej firmy windykacyjnej. W wielu środowiskach zakorzenione jest przekonanie, że usługi profesjonalistów są nieopłacalne i przesadnie skomplikowane. Nie jest to jednak prawda. Samo zlecenie wymaga jedynie przekazania dokumentów potwierdzających dług. Istnieje też możliwość przeprowadzania windykacji na koszt dłużnika. Warto więc rozważyć współpracę ze specjalistami.

Dlaczego warto współpracować z firmą windykacyjną?

Skorzystanie z usług firmy windykacyjnej może wydawać się ostatecznością. Utrzymanie płynności finansowej jest jednak priorytetem każdego przedsiębiorstwa, dlatego działania polubowne warto zacząć zaraz po upływie terminu płatności. Współpraca z profesjonalistami znacznie zwiększa prawdopodobieństwo szybkiego rozwiązania sprawy. Firma windykacyjna zapewnia wymierne korzyści, na które nie można liczyć w przypadku samodzielnych działań.

  • Oszczędność – proces odzyskiwania należności jest szybki i skuteczny, dzięki czemu przedsiębiorca nie jest narażony na dodatkowe koszty i stratę czasu.
  • Wysoka skuteczność – specjalistyczne narzędzia, odpowiednie przygotowanie i doświadczenie zawodowe sprawiają, że wykwalifikowani specjaliści mają znacznie większe szanse na korzystne rozwiązanie sprawy.
  • Budowanie wizerunku marki – współpraca z firmą windykacyjną pokazuje profesjonalne podejście do prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki temu przedsiębiorstwo zyskuje zaufanie zarówno wspólników, jak i klientów.
  • Zachowanie dobrych relacji z dłużnikiem – często bywa tak, że w długi popadają kluczowi kontrahenci. Odpowiednio prowadzone negocjacje sprawiają, że relacje biznesowe nie zmieniają się, a współpraca jest kontynuowana po windykacji.

Czy opłaca się zatrudnić firmę windykacyjną?

Wymienione korzyści płynące ze współpracy z firmą windykacyjną jasno wskazują opłacalność takiego działania. Warto jednak wiedzieć, że duże znaczenie ma szybka reakcja. Proces odzyskiwania należności jest dużo skuteczniejszy, jeśli dług jest świeży i dobrze udokumentowany. Zbyt długie zwlekanie i nieodpowiednie fakturowanie mogą spowodować, że odzyskanie pieniędzy będzie trudniejsze.

WOEM