Windykacja długów – od jakiej kwoty windykowane są wierzytelności? – Biuro prawne & windykacji należności – Hadyński Inkaso

Windykacja długów – od jakiej kwoty windykowane są wierzytelności?

Problemy z odzyskaniem należności od dłużnika dotyczą wielu osób. Mogą być szczególnie uciążliwe, jeśli cała transakcja była przeprowadzona na słowo, czyli bez umowy. W niektórych przypadkach dodatkowym utrudnieniem może być wysokość długu. Egzekucja niewielkiej należności często okazuje się droższa niż wartość usługi czy produktu. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. W jaki sposób można szybko odzyskać małe długi? Czy może na tym ucierpieć płynność finansowa Twojej firmy? Dowiedz się, co zrobić, aby odzyskać swoje pieniądze.

Windykacja małych wierzytelności – ile może kosztować?

Windykacja często kojarzy się z długim i kosztownym procesem. Wierzyciel może jednak zlecić przeprowadzenie egzekucji firmie zewnętrznej. Zaangażowanie profesjonalistów wymaga tylko kontaktu za pomocą specjalnego formularza. Koszt takiej usługi jest zawsze zależny od wysokości roszczenia. Opłata pobierana jest jednak dopiero wtedy, gdy postępowanie zakończy się sukcesem. Windykacja małych kwot jest więc możliwa. Rezygnuje się z niej zazwyczaj, gdy:

  • dłużnik zamknął działalność, 
  • dłużnik utrudnia kontakt lub składa obietnice bez pokrycia, 
  • należność jest bardzo mała i postępowanie egzekucyjne nie jest opłacalne. 

Warto pamiętać, że im dłużej zwleka się z rozpoczęciem windykacji, tym odzyskanie pieniędzy od nierzetelnego kontrahenta będzie cięższe. Przepisy są zawsze po stronie wierzyciela, dlatego odpowiednie działania zmuszą dłużnika do spłaty roszczenia.

Jak windykacja należności wpływa na płynność finansową firmy?

W momencie, gdy klient firmy zaczyna zmieniać się w dłużnika, powinno się zacząć postępowanie w kierunku jak najszybszego rozwiązania sprawy. Niestety egzekucja małych wierzytelności dotyka najczęściej małych i średnich przedsiębiorstw. Ze względu na ograniczony budżet podmioty te starają się na własną rękę podejmować działania i upominać się o zapłatę roszczenia.

Finanse małej firmy mogą wystarczyć na windykację jednego kontrahenta, jednak jeśli problem staje się regułą, to może doprowadzić do zastoju prac w przedsiębiorstwie. Skutkiem braku podtrzymania płynności finansowej będzie zawieszenie działalności lub w najgorszym przypadku ogłoszenie upadłości.

Windykacja małych wierzytelności – dlaczego warto?

Oczywiście samodzielne upominanie się o spłatę długu będzie zawsze lepsze niż ignorowanie sprawy. Najlepszym wyjściem jest zaangażowanie profesjonalnej firmy windykacyjnej, ale niektóre przedsiębiorstwa nie mogą sobie na to pozwolić. Domaganie się płatności w ustalonym terminie buduje prestiż i renomę marki. Jeśli lista nierzetelnych kontrahentów zacznie się wydłużać, to opinie o firmie się pogorszą, co może skutkować utratą płynności finansowej.

Jak odzyskać małe wierzytelności?

Firma będzie rozwijała się prężnie, jeśli wprowadzi się zawczasu odpowiednie rozwiązania, zapobiegające powstawaniu długów. Można to zrobić, stosując system zaliczek lub monitoring należności. Jednak prędzej czy później każde przedsiębiorstwo spotyka się z nierzetelnymi kontrahentami. Nie zawsze wynika to ze złej woli klienta. W każdym przypadku trzeba jednak podjąć właściwe działania:

  • wysłać pisemne przypomnienie o spłacie należności, które później może posłużyć jako dowód w sprawie, 
  • zweryfikować klienta pod kątem zadłużenia w dostępnych bazach KRS, 
  • samodzielnie lub za pośrednictwem firmy windykacyjnej zaplanować terminy spłacania roszczenia, 
  • skorzystać z usług profesjonalnej kancelarii, która zajmie się windykacją lub będzie wsparciem w trakcie postępowania sądowego. 

Wykorzystanie odpowiednich narzędzi sprawia, że szanse na odzyskanie długu rosną, a firma zachowuje zbudowane wcześniej relacje biznesowe. Prawidłowo prowadzona windykacja nie musi wiązać się też z bezpowrotną utratą klienta.

Firmy windykacyjne – od jakiej kwoty prowadzą postępowanie?

Nie ma ograniczeń w przepisach prawa, określających wysokość wierzytelności, od której można prowadzić działania windykacyjne. Brak dolnego limitu nie oznacza jednak, że kancelarie przyjmują chętnie wszystkie, nawet najdrobniejsze zlecenia. Oczywiście ignorowanie małych długów nie jest wyjściem. Należy jednak mieć na uwadze, że przy niskich należnościach pomoc firmy windykacyjnej może być bardzo nieopłacalna.

Aby otrzymać fachową poradę co do właściwych działań, warto skontaktować się z kancelarią niezależnie od wysokości roszczenia. Nawet jeśli firma windykacyjna nie przyjmie zlecenia, to może wesprzeć klienta wzorami pozwów o zapłatę, wniosków egzekucyjnych lub innych pism związanych z dochodzeniem należności. Wysłanie formularza nic nie kosztuje, a może przynieść efekty.

WOEM