Bardzo często wierzyciele zwlekają z oddaniem swojej sprawy w ręce kancelarii windykacyjnej. Powodem zazwyczaj jest obawa przed natłokiem formalności. Niekiedy takie działanie może wydawać się też nieopłacalne ze względu na niską wartość długu. Dlatego w wielu przypadkach przedsiębiorcy decydują się na podjęcie próby odzyskania pieniędzy samodzielnie. Ściąganie długów na własną rękę jest całkowicie legalne, jeśli przestrzega się pewnych zasad. Niestosowanie się do regulacji prawnych może skutkować poważnymi konsekwencjami. Zamiast przelewu należności można się wtedy spodziewać nieprzyjemnych kontaktów z prawnikami. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie czynności można podejmować samodzielnie, a jakie są niedopuszczalne.
Etapy windykacji
Windykacja jest procesem, który ma na celu ściągnięcie długu od firmy lub kontrahenta. Aby odzyskać pieniądze przelane kontrahentowi, należy podjąć odpowiednie kroki. Poszczególne działania podzielone są zazwyczaj na konkretne etapy. Charakteryzują się one tym, że każdy kolejny obejmuje coraz bardziej surowe środki. W większości przypadków następują one po sobie w taki sam sposób.
- Windykacja polubowna — jest również nazywana windykacją miękką. Swoją nazwę zawdzięcza stosunkowo łagodnym działaniom, które są podejmowane na tym etapie. Stosowana jest głównie w przypadku długów, które da się odzyskać z dużym prawdopodobieństwem. Nie zakłada udziału sądów. Skupia się na wzywaniu dłużnika do zapłaty.
- Windykacja sądowa — jak sama nazwa wskazuje, na tym etapie sprawa robi się poważniejsza. Wierzyciel stara się uzyskać od sądu wyrok lub nakaz zapłaty. Aby możliwe było wszczęcie egzekucji, konieczna będzie też klauzula wykonalności.
- Egzekucyjna windykacja należności — po procesie sądowym wierzyciel składa wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika. Odzyskiwanie pieniędzy odbywa się najczęściej przez ściąganie należności z rachunku bankowego dłużnika. Jednak możliwa jest też egzekucja przeprowadzana z nieruchomości lub ruchomości.
Odzyskiwanie należności na własną rękę
Wszystkie etapy windykacji mogą być wykonywane przez wierzyciela. Optymalnym rozwiązaniem będzie zawsze przeprowadzanie czynności w odpowiedniej kolejności. Aby odzyskać pieniądze przelane innej firmie lub osobie prywatnej, powinno się rozpocząć od działań w ramach windykacji miękkiej. Porozumienie się z dłużnikiem bez udziału sądu będzie najlepszą opcją dla obu stron konfliktu. Można wtedy odłożyć termin przelewu lub rozłożyć cały rachunek na raty. Jeśli to się nie uda, konieczne będzie wejście na drogę sądową. Po wykonaniu tego kroku nie ma już możliwości odwrotu. Trzeba ubiegać się o nakaz zapłaty i uzyskanie klauzuli wykonalności. Dopiero wtedy można być pewnym zwrotu pieniędzy i pomyślnego zakończenia sprawy. Ze względu na złożoność całego procesu, przedsiębiorcy windykujący samodzielnie muszą rzetelnie wykonać wiele formalności. Dużym wyzwaniem może być także pilnowanie wszystkich terminów.
Skuteczność samodzielnych działań
Skuteczne prowadzenie samodzielnej windykacji wymaga od wierzyciela dużo zaangażowania. Niezbędne jest posiadanie dobrych umiejętności organizacyjnych, negocjacyjnych oraz poświęcenie swojego czasu. Przedsiębiorcy, działający na własną rękę, muszą też zaznajomić się z przepisami dotyczącymi ściągania długów. Działania windykacyjne mają o wiele większe szanse powodzenia, jeśli zaległość jest świeża. Często zdarza się, że kontrahent po prostu zapomniał o zobowiązaniu. W takim wypadku szybkie działania gwarantują, że pieniądze trafią na rachunek bankowy.
Windykacja może okazać się dużo trudniejsza, jeśli kontrahent nie reguluje spłaty z dużym opóźnieniem. Rozpoczęcie działań po kilku miesiącach może skutkować koniecznością podjęcia kroków prawnych. Duża część wierzycieli nie wie, jak postępować w takiej sytuacji. Kontaktowanie się z dłużnikiem pod wpływem silnych emocji może być niebezpieczne. Odzyskiwanie pieniędzy może zamienić się w nękanie lub grożenie, co spowoduje większe problemy niż brak przelewu pieniędzy. Istnieje też ryzyko zaniedbania innych obowiązków. Czas i zaangażowanie włożone w windykację mogą spowodować, że właściciel nie będzie obecny w swoim przedsiębiorstwie. W tym czasie od firmy mogą odchodzić klienci, co może skutkować jeszcze większą utratą płynności finansowej.
Samodzielna windykacja online
Dzięki nowym technologiom możliwe jest podjęcie samodzielnych działań, które są mniej skomplikowane od tradycyjnej formy odzyskiwania należności od firmy. Jeśli dług jest zbyt niski, żeby oddawać sprawę kancelarii, można skorzystać z windykacji online. Są to pewnego rodzaju przewodniki, które mogą znacznie ułatwić przejście przez cały proces. Przedsiębiorca używający internetowego narzędzia otrzymuje przypomnienia i powiadomienia. Nie musi też posiadać wiedzy na temat przepisów, ponieważ wszystko podpowie mu system. Rejestracja na tego rodzaju portalach nie jest trudna, a korzystanie z większości aplikacji jest bardzo intuicyjne.
Po założeniu swojego konta wystarczy wprowadzić konkretne wytyczne dotyczące należności. Nie trzeba martwić się o bezprawne upublicznienie danych dłużnika. Potrzebne są tylko podstawowe informacje z faktury VAT, umowy czy kontraktu. Program zapisuje pliki i podpowiada czynności, które można podjąć w danym momencie. Automatycznie budowana jest też strategia prowadzenia całej windykacji w danej sprawie. System będzie wysyłał przypomnienia, kiedy będzie zbliżał się termin podjęcia kolejnych działań. Użytkownik ma też dostęp do bazy różnych dokumentów i pism windykacyjnych. Nie musi zatem wiedzieć, jak profesjonalnie sporządzić np. wezwanie do zapłaty. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Z pewnością doceni je każdy przedsiębiorca, który ceni swój czas.
Odzyskiwanie pieniędzy z pomocą firmy windykacyjnej
W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem może być oddanie sprawy profesjonalistom. Kancelarie zatrudniają prawników i specjalistów w dziedzinie windykacji, którzy pomogą odzyskać należności od firmy czy osoby prywatnej. Eksperci prowadzą wszystkie konieczne działania w imieniu przedsiębiorcy, dbając jednocześnie o prawidłowy przebieg każdego z etapów windykacji. W takim wypadku nie ma konieczności kontaktu osobistego zarówno z dłużnikiem, jak i kancelarią. Wszystkie warunki współpracy można ustalić zdalnie, nie marnując cennego czasu.
Zaangażowanie specjalistów rozszerza też możliwości prowadzenia całego procesu. Kancelaria podejmuje różne próby kontaktu oraz wysyła wezwania do zapłaty. Wszystkie działania mogą skończyć się na upublicznieniu danych dłużnika na giełdzie długów lub wpisaniu go na listę nierzetelnych kontrahentów. Ostateczną opcją jest złożenie wniosku o upadłość, który może wyeliminować działalność nierzetelnego kontrahenta z obrotu gospodarczego. Podjęcie tych kroków zazwyczaj skutkuje dokonaniem przelewu na rachunek bankowy wierzyciela. W wypadku niepowodzenia działań polubownych, od firmy windykacyjnej można też oczekiwać profesjonalnej reprezentacji w sądzie.
Skuteczność działań prowadzonych przez firmę windykacyjną
W porównaniu do pozostałych form windykacji ta prowadzona przez profesjonalistów jest obarczona najmniejszym ryzykiem. Eksperci bardzo rzadko podejmują niewłaściwe czynności czy zapominają o terminach. Z tego powodu sprawy prowadzone przez kancelarie zazwyczaj kończą się szybko. Koszty całego procesu zależą od danej firmy, ale w większości przypadków jest to opłacalna inwestycja. Odzyskanie płynności finansowej jest kluczowe dla każdego biznesu, a zatrudnienie specjalistów daje na to największe szanse. Niezależnie od tego, czy postanowisz działać samodzielnie, czy zdecydujesz się na współpracę z kancelarią, warto pamiętać o czasie. Zwlekanie z rozpoczęciem procesu znacznie zmniejsza szanse na otrzymanie przelewu od dłużnika. Priorytetem zawsze powinna być próba dogadania się i uniknięcia drogi sądowej.
Działania prewencyjne
Profesjonalna kancelaria lub systemy online mogą też podpowiedzieć, jak uniknąć problemów z dłużnikami w przyszłości. Działania prewencyjne znacznie zwiększą szansę na to, że nie będziesz już musiał oczekiwać przelewu od kontrahenta. Firmy windykacyjne oferują szereg usług, które pomogą kontrolować wszystkie daty, dotyczące płatności za usługi lub produkty. Monitoring należności uchroni przed koniecznością ścigania spóźnialskich płatników. Będą oni regularnie informowani o nadchodzących terminach. Z kolei przeprowadzenie wywiadu gospodarczego pozwoli zgromadzić informacje o potencjalnych wspólnikach. Dzięki nim relacje biznesowe będą zawierane tylko z uczciwymi przedsiębiorcami. Tego rodzaju działania zapobiegawcze nie pozwalają na naruszanie wierzytelności. W wielu przypadkach uchronią przed utratą płynności finansowej, a także przed niepotrzebnymi wydatkami i stresem.